terradeck
Pietrucha
flash

Zasady użytkowania i pielęgnacji

Deski tarasowe TerraDeck wykonane są z kompozytu drewna oraz tworzyw sztucznych. Wykonany z nich taras jest łatwy w utrzymaniu. System tarasowy TerraDeck nie jest przeznaczony do poruszania się po nim pojazdami mechanicznymi.

WPC  jest materiałem pół-naturalnym i zawiera włókna drewna, dlatego podlega zmianom kolorów i właściwości  pod wpływem wody i promieni UV. Zmiany te nie maja wpływu na trwałość i parametry użytkowe produktu. Produkt wystawiony na działanie słońca i deszczu podlega naturalnym procesom zmiany koloru.

Po zamontowaniu na zewnątrz, po kilku miesiącach kolor się rozjaśnia i stabilizuje. Powyższe cechy nie mają wpływu trwałość materiału, nie stanową wady produktu i  podstaw do reklamacji.

WPC  z racji swojego składu nie jest materiałem plamoodpornym i aby długo  cieszyć się jego walorami należy przestrzegać poniższych zaleceń.

WPC jest materiałem odpornym na gnicie, grzyby i insekty, ale ważne jest, aby regularnie sprawdzać czystość powierzchni i nie dopuszczać do powstawania trwałych zabrudzeń, oraz utrudnienia  stałego przepływu powietrza (wentylacji) i odpływu wody, poprzez udrażnianie przestrzeni pomiędzy deskami a podłożem. Powierzchnię tarasu należy regularnie zamiatać i oczyszczać dylatacje pomiędzy deskami z wszelkich zanieczyszczeń (liście, papier, resztki jedzenia).

Przedmioty, które na stałe stoją na powierzchni tarasu (donice, skrzynie) należy minimum raz w miesiącu przestawiać w inne miejsce i starannie oczyścić powierzchnię, z której te elementy zostały usunięte.

Deski czyści się łatwo przy użyciu domowych środków czyszczących.

Wszelkie plamy z tłuszczu lub oleju, wina, kawy, owoców i inne należy nie dopuszczając do ich wyschnięcia usunąć najszybciej jak to możliwe przy użyciu podstawowych detergentów i dokładnie spłukać wodą (ciepłą w przypadku plam tłustych). 

Pozostawienie plam spowoduje pozostanie śladu trudnego do usunięcia.

W przypadku trudnych do usunięcia plam można użyć miękkiej szczotki drucianej, lub drobnego papieru ściernego czyszcząc  delikatnie wzdłuż ryfli. Należy przy tym zwrócić uwagę aby zebrać tylko tyle materiału ile jest konieczne.
Po zastosowaniu  szczotki drucianej lub papieru ściernego, mogą powstać nieznaczne przebarwienia, które powinny ustąpić po okresie sezonowania.

Podobnie można postępować w przypadku powstania uszkodzeń mechanicznych powstałych na skutek działania iskier z grilla lub niedopałków papierosowych. Uszkodzenia te wymagają jednak głębszej ingerencji w strukturę materiału.

Plamy wodne mogą powstać w przypadku  zalegania wody, lub  jeżeli na przykład donice, lub inne przedmioty stoją w jednym miejscu.

Aby usunąć plamy wodne należy wyczyścić zmywając przy użyciu  szczotki i detergentu.

Różnice w kolorze między powierzchnią zadaszoną a odkrytą możemy niwelować poprzez polewanie wodą powierzchni zadaszonej.

W sezonie zimowy należy usuwać śnieg przy użyciu szczotki lub plastikowej  łopaty do śniegu (nie należy używać łopaty ze stali i innych narzędzi mogących spowodować powstawanie zarysowań).

Nie dopuszczać do powstawania zalodzonych powierzchni, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla użytkowników.

Nie należy  stosować soli i innych środków rozpuszczających lód. Można zastosować drobny piasek, w tym przypadku należy jednak liczyć się z powstaniem drobnych uszkodzeń mechanicznych na powierzchni desek (po zimie usunąć piasek poprzez wypłukanie duża ilością wody).

Czyszczenie powierzchni może być wykonane za pomocą myjki ciśnieniowej przy max. 80 barach i odległości dyszy do podłoża ok. 30 cm. Mycie musi być przeprowadzane ostrożnie prostymi (nie okrężnymi) ruchami wzdłuż ryflowania.

Nie należy stosować żadnych agresywnych środków czyszczących, chemicznych i rozpuszczalników między innymi takich jak: nafta, benzyna, aceton, spirytus oraz ropa naftowa.

W trakcie użytkowania należy unikać przesuwania ciężkich przedmiotów o ostrych krawędziach powierzchni desek.

Krzesła oraz stoły oraz krzesła należy unosić, a ostre krawędzie nóg  zaleca się zabezpieczyć przy pomocy podkładek filcowych lub gumowych.  

Taras wykonany z kompozytowych desek TerraDeck nie wymaga bejcowania ani olejowania, można je lakierować oraz malować materiałami dedykowanymi do WPC, jednak zaleca się wcześniejszą próbę na niewidocznej powierzchni.

Po sezonie zimowym należy sprawdzić należy sprawdzić połączenia desek, w razie potrzeby dokręcić, lub wymienić poluzowane wkręty.

pobierzwaski.jpgunia_m.jpg